Wakacje w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z wakacyjnej oferty edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, zajęcia odbywać się będą w grupach ze zmniejszonym limitem miejsc.
Minimalna liczba uczestników wynosi 5 osób.
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (17) 853 52 78
Tematy naszych zajęć edukacyjnych i warsztatów, oraz terminy w jakich mogą się one odbywać, prezentujemy poniżej:

 Poszukiwacze zaginionych skarbów, czyli historyczni detektywi w akcji

 Z największą przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych odkrywaniem niesamowitych i niewiarygodnych zagadek, na zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Podczas ich trwania zapoznamy uczestników z różnymi ciekawymi historiami, np. odkryjemy sekrety Rzeszowa i poznamy legendę mówiącą o skarbach ukrytych w klasztorze pijarów.  Zdradzimy tajemnice skrywane przez wzgórze wawelskie i groby pochowanych tam władców. Poszukamy także skarbów. Aby do nich trafić, każdy z uczestników będzie musiał odszyfrować zakodowaną wiadomość i wyruszyć na poszukiwania. Zapewniamy, że wszyscy historyczni detektywi na koniec zajęć zostaną… sowicie wynagrodzeni.

Wiek uczestników: 8 -15 lat.

Koszt: 12 zł od osoby.

Czas trwania zajęć: 90-120 min.

Termin: lipiec 2020

 

I Ty możesz zostać fotografem… w atelier Edwarda Janusza

Zajęcia przybliżą uczestnikom sylwetkę Edwarda Janusza oraz poszczególnych członków jego rodziny. Natomiast za pomocą przepięknych fotografii wykonanych w jego zakładzie, uczniowie będą mieli możliwość „przeniesienia się w czasie” do przełomu XIX i XX wieku. Zapewniamy, że ta klimatyczna podróż odkryje przed nimi barwne i jakże inne od dzisiejszego życie mieszkańców dawnego Rzeszowa.
Podczas części warsztatowej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie, w specjalnie do tego celu zaaranżowanym atelier, wykonać zdjęcie oraz je ozdobić.
Z przyjemnością informujemy, że zajęcia w takim kształcie mogły powstać dzięki uprzejmości firmy FUJIFILM, która wypożyczyła Muzeum aparaty FUJFILM Instax Mini 9.

Wiek uczestników: 8-15 lat.

Czas trwania zajęć: 120 min.

Koszt: 15 zł od osoby.

Termin: lipiec 2020

 

W zakonnej aptece

Podczas zajęć zdradzimy uczestnikom kim byli pijarzy, czym się zajmowali i w jaki sposób znaleźli się w Rzeszowie. W części warsztatowej natomiast uczestnicy „przemienią” się w zakonnego aptekarza, sami opracują przepis na pyszną herbatkę oraz własnoręcznie ją wykonają i zapakują.

Wiek uczestników: 9-15 lat.
Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.
Koszt: 12 zł od osoby.

Termin: lipiec 2020

 

Nie święci garnki lepią

Część teoretyczna zajęć odbywa się na wystawie archeologicznej „Odkopana przeszłość, pradzieje Polski południowo-wschodniej”, część praktyczna w sali edukacyjnej.

Podczas części teoretycznej dzieci mogą zapoznać się z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa pradziejowego: kiedy pojawiają się naczynia ceramiczne, skąd wiemy, że pierwszymi garncarzami były kobiety, kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie.

W części praktycznej zajęć dzieci mogą wykonać własne naczynia, rzeźby oraz figurki, ozdoby, grzechotki lub kafelki. Techniki, które stosujemy na warsztatach: wylepianie z form gipsowych, lepienie z wałeczków, tworzenie różnorodnych form z płatów gliny oraz (podczas drugich zajęć) malowanie i szkliwienie wypalonych prac.

Zajęcia mogą mieć charakter cykliczny lub okazjonalny. Na pierwszych zajęciach powstają prace, które można zabrać ze sobą lub zostawić do wypalenia. Zostawione do wypalenia prace schną ok. 7 dni, a następnie są wypalane. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi. Warto jednak pamiętać, że takie prace mają charakter dekoracyjny. Dlatego też na drugich zajęciach w muzeum prace można pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach.  Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników.

Czas trwania: 90-120 min

Koszt: 12,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub

            17,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac).

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia (od 17 do 31 sierpnia)

 

 Warsztaty ceramiki regionalnej – pamiątki rzeszowskie

W pierwszej części zajęć uczestnicy zapoznają się – za pomocą specjalnej prezentacji – z historią najstarszych i najciekawszych zabytków Rzeszowa, najbardziej charakterystycznych budynków najstarszej części miasta. W części praktycznej uczniowie wykonają z gliny własne pamiątki rzeszowskie. Proponujemy wykonanie magnesów, naczyń lub obrazków, których motywem przewodnim w ozdabianiu będą zabytki Rzeszowa (m.in. budynek ratusza) lub herb miasta. Zadanie ułatwią nam formy oraz stemple. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około 2 tygodniach. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi lub też na drugich zajęciach w muzeum pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach. Warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej. Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników.

Czas trwania: 90-120 min.

Koszt: 12,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub

            17,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac).

Termin: druga połowa sierpnia (17-31.08)

 

 

„Epoka kamienia jak malowana”

Uczestnicy zajęć poznają najsłynniejsze wytwory paleolitycznej sztuki jaskiniowej (Chauvet, Altamira, Lascaux). Kto był autorem tych niezwykłych wizerunków mamutów, jeleni, koni i bizonów? Tego dzieci dowiedzą się podczas zajęć! Następnie same wcielą się w rolę paleolitycznych artystów podczas warsztatów malowania na kamieniach. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników.

Czas trwania: 90-120 minut.

Koszt: 12,00 zł od osoby

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia (od 17 do 31 sierpnia)

  

Grasz w zielone? Tajemnice polskiego munduru

Czy uniform wojskowy zawsze był zielony? Po co był i po co jest potrzebny żołnierzowi? A może chcesz zaprojektować własny mundur? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w trakcie rysunkowej gawędy o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierza polskiego. Podczas zajęć będzie też możliwość przymierzenia mundurów wojskowych i zrobienia pamiątkowych fotografii.

Wiek uczestników: 7-12 lat

Czas trwania: 60 min.

Koszt: 8 zł od osoby,

Termin: lipiec 2020.

  

Szabla i pancerz. Opowieści sarmackie o husarii, Sobieskim i odsieczy wiedeńskiej

Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła i ile ważyła jego zbroja? Dlaczego król Jan III Sobieski ruszył z wojskiem polskim pod Wiedeń? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego. Podczas warsztatów zaś będziecie mogli wykonać miniskrzydła husarskie, przymierzyć prawdziwy hełm husarski i pstryknąć pamiątkową fotkę, dlatego zabranie ze sobą aparatów fotograficznych jest wskazane.

Wiek uczestników: 7-12

Czas trwania: 60 min

Koszt: 8 zł od osoby,

Termin: lipiec 2020.

  

Sekrety dawnego dokumentu

Jeśli chcesz przenieść się w czasy, w których nie znano komputerów, ani nawet długopisów, dowiedzieć się kto i w jaki sposób sporządzał wszelkiego rodzaju pisma urzędowe, a także jeżeli chcesz sam przy użyciu starych metod stworzyć swój dokument, to zapraszamy Cię do udziału w naszych zajęciach.

Wiek uczestników: 7-10 lat.

Czas trwania: do 60 min,

Koszt: 8 zł od osoby,

Termin: sierpień 2020.

  

Poznać pana po cholewkach

Zajęcia plastyczne i zabawy dla najmłodszych związane z pojęciem kultury sarmackiej („ubieranka” szlachecka, wykonanie zaprojektowanego przez siebie herbu, quiz dotyczący szlacheckiego stanu). Warsztatom towarzyszy ekspozycja oryginalnej biżuterii, stroju kontuszowego i portretów sarmackich ze zbiorów własnych Muzeum.

Wiek uczestników: 10-15 lat

Czas trwania: 60 min

Koszt: 12 zł od osoby,

Termin: 15  – 31 lipca 2020 oraz 18 – 31 sierpnia 2020

 

Porcelana na wynos

Zajęcia teoretyczno-plastyczne polegające na ozdabianiu papierowego serwisu (talerzyki, kubeczki, tacki) dekoracją inspirowaną oryginalną porcelaną w technice akwareli. Wprowadzeniem do zajęć będzie obejrzenie ekspozycji rzemiosła artystycznego.

Wiek uczestników: 6-12 lat

Czas trwania: 60 min

Koszt: 12 zł od osoby,

Termin: 15  – 31 lipca 2020 oraz 18 – 31 sierpnia 2020

 

 Uczestnicy zajęć zobowiązani są do stosowania się panujących w kraju oraz przyjętych w Muzeum obostrzeń sanitarnych.

Skip to content