Europejskie Dni Dziedzictwa – Preteksty Kulturalne

W dniu 7 września 2019 w Refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbył się Podwieczorek poetycki; spotkanie autorskie z poetą z Podkarpacia – Wiesławem Kulikowskim.

Głównym wydarzeniem wieczoru było spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, wybitnym poetą, tłumaczem literatury włoskiej /m.in. Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leviego, Pasoliniego/, a także cenionym prozaikiem, eseistą i reportażystą. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Mikołajewski jest postacią niezwykle zasłużoną dla relacji polsko-włoskich. To twórca wielokrotnie nagradzany i odznaczany w Polsce i we Włoszech. W 2014 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Imprezę zakończył koncert jazzowy Subcarpathians Trio – Polski splot. Specjalny projekt słowno – muzyczny przygotowany przez podkarpackich muzyków jazzowych pod wodzą Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Muzycy przenieśli publiczność w świat muzyki improwizowanej połączonej ze szczyptą elektroniki.  W opowieściach snutych tego wieczoru przewinęły się m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Kilar czy Leopold Tyrmand.