Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt - forma - funkcja - symbol

Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt - forma - funkcja - symbol to ekspozycja prezentująca ponad 50 dzieł pochodzących ze zbiorów; Muzeum - Zamku w Łańcucie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wystawa jest wieloaspektową prezentacją rzeźb powstałych w ciągu wieków. Wyeksponowano utwory sztuki nowożytnej od XVII stulecia (w tym utwory a la antica z końca XVIII stulecia poprzez dziewiętnastowieczne kopie i „interpretacje” starożytnych kompozycji oraz dzieła inspirowane sztuką antyczną), empirowe wizerunki, a także ”tradycyjne” rzeźby z XIX wieku, dzieła epoki modernizmu i prace z dwudziestolecia międzywojennego minionego stulecia.

Europejskie i polskie nazwiska twórców (w tym istotne artystyczne ośrodki), różnorodne (pod względem tematyki i techniki, a także kształtu i formatu) dzieła, to dość dominujące cechy tej wystawy. Wśród tematów rzeźbiarskich utworów znajdują się; portrety, kompozycje religijne i mitologiczne, a także dzieła niosące treści symboliczne oraz varia. Wystawiono grupy rzeźbiarskie i posągi, popiersia portretowe wybitnych osobistości, a także „ujęcia” nieznanych modeli.

Wśród technik widoczne są różnorakie sposoby realizacji - „kreacji” rzeźbiarskich dzieł. Utwory zostały wykonane m.in. w: marmurze, alabastrze, drewnie, biskwicie, terakocie, porcelanie, fajansie, odlane; w brązie, gipsie. Wśród kształtów odnajdujemy wielość zróżnicowanych przestrzennych brył (i ich faktur) oraz płaskorzeźby. Formaty rzeźb to dzieła średniej wielkości (odnoszące się m.in. do rzeczywistej wielkości popiersi), poprzez przeważające małe i wręcz nieduże obiekty. Warto zwrócić uwagę też na funkcję tych zabytków, bo jest ona niezwykle szeroka.

Należy też pamiętać, że: "w myśl teorii formy otwartej, artysta przez artefakt artystyczny, nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki, lecz buduje możliwość kontekstu i interpretacji, ale może być też forma zamknięta dzieła sztuki rzeźbiarskiej".

Ideą wystawy jest prezentacja pięknych rzeźb (również pod względem kolorystycznym), „zestawionych” – skomponowanych w tejże aranżacji. Dzieła zostały wybrane, jako reprezentatywne na przestrzeni kilkuset lat, podejmujące ważne kwestie dotyczące sztuki. Ekspozycja przekrojowo, a równocześnie bardzo syntetycznie ukazuje trójwymiarowe dzieła mistrzów, jednej z najważniejszych dziedzin sztuki.

Prezentację ars sculptura można oglądać od 10 marca do końca maja 2017 roku.

Maria Stopyra

Kurator wystawy