Zakup kolekcji 72 zabytkowych torebek do zbiorów rzemiosła artystycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do Działu Sztuki kolekcję 72 zabytkowych torebek pochodzących z prywatnego zbioru pani Hanny Szudzińskiej, za pośrednictwem firmy STRICTE Magda Jaworek z Warszawy. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Cenny zespół torebek uzupełni muzealny zasób damskiej garderoby, w szczególności akcesoriów mody, a także wzbogaci i uatrakcyjni Galerię Rzemiosła Artystycznego. 
 
Zakupiony zbiór stanowią zabytki zróżnicowane pod względem formalnym; woreczki / réticule, torebki balowe, wizytowe, sakiewki, portmonetki. Kolekcję charakteryzuje różnorodność materiałów, z jakich obiekty zostały wykonane, ale też mnogość technik, użytych do ich wytworzenia. Dużą część zespołu zajmują torebki z metalu; srebrne, z siatki o splocie kolczugowym, z emaliowanych płytek, amerykańskie torebki tzw. carry all – niezbędnik /art. deco/, maleńkie portmonetki, ale też z brązu złoconego i alpaki /”nowe srebro”/. Torebki wykonane z tkanin /aksamit, ryps, żorżeta, wełna, żakard, brokat/ zwracają uwagę misternie dekorowanymi oprawami z metalu /także srebra/. 
 
Niezwykłe bogactwo wzorów prezentują zabytki zdobione haftem gobelinowym i au petite point /motywy neobarokowe i neorokokowe/ oprawione w kunsztowne /ażurowe, filigranowe/ metalowe ramki o oryginalnych formach. Część zespołu stanowią efektowne torebki w formie woreczka/ réticule, haftowane szklanymi lub stalowymi paciorkami, w kwiatowe wzory. W zbiorze znalazły się także eleganckie torebki skórzane; w srebrnej oprawie, ale też wykonana ze skóry warana. 
 
Zakupiony zbiór torebek, zarówno jako samodzielny zestaw, jak i zwarty zespół z muzealnym zasobem prezentuje niezwykle interesującą dla widza historię zabytkowego dzieła rzemiosła artystycznego z okresu od ok. 1820 do ok. 1940, ewolucję formy, różnorodność dekoracji. Cenne obiekty kultury materialnej tworzące kolekcję to wartościowe dzieła sztuki, których analogie można znaleźć w polskich, ale przede wszystkim europejskich muzeach. 
 
 
 
 
opracowanie tekstu, 
wniosek do MKiDN, 
i koordynacja całości projektu
 
Beata Kuman
 

 

Powrót