10 obrazów zakupionych w latach 2005-2018 (23 listopada 2018 – 30 kwietnia 2019 r.)

Wystawa okolicznościowa 10 wybitnych obrazów, które uzupełniły Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostało zakupionych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Aktualnie ta okolicznościowa ekspozycja obejmuje prezentację kolekcji 10 dzieł  zakupionych na przestrzeni od 2005 do 2018 roku do naszego Muzeum. Dzieła te uzupełniły Galerię Malarstwa Polskiego w naszej instytucji i były wyeksponowane na stałe w naszej kolekcji. Obecnie te obrazy zostały wystawione jako samodzielna kolekcja. Wyeksponowane 10 dzieł powstało w czasach od romantyzmu do modernizmu i tworzy niezwykle cenny, piękny i unikalny zbiór. Obrazy te zostały stworzone przez wybitnych polskich twórców; Artura Grottgera, Aleksandra Kotsisa, Maksymiliana Gierymskiego, Aleksandra Świeszewskiego, Teodora Axentowicza, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Pankiewicza i Tadeusza Makowskiego. Wszystkie zakupione obrazy zostały namalowane w technice olejnej i mają zabytkowe ramy, oprócz dzieła J. Mehoffera “Uskrzydlona postać”, które ma nowoczesną oprawę.. Prezentacja 10 obrazów ukazuje znakomite malarstwo polskie.

Maria Stopyra – kurator wystawy autorka 10 wniosków do MKiDN