Uzupełnienie Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie o zakup obrazu Aleksandra Kotsisa „Pogrzeb górala” („Przy kapliczce”)

Uzupełnienie Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie o zakup obrazu Aleksandra Kotsisa (1836-1877), Pogrzeb górala (Przy kapliczce), ok. 1862 r., olej/płótno, 63×79 cm.

Dzieło Aleksandra Kotsisa Pogrzeb górala (Przy kapliczce) uzyskało dotację (81.000 zł) na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku pozytywnego rozpatrzenia (naszego) wniosku przez Zespół Sterujący ds. Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet 2 „Rozwój instytucji muzealnych”.

Jednym z największych polskich malarzy realistów był Aleksander Kotsis. (Artysta jest powszechnie znany jako twórca licznych scen rodzajowych o tematyce ludowej, chociaż malował też pełne psychologicznej prawdy portrety, autoportrety i piękne tatrzańskie pejzaże.)      Olej Pogrzeb górala (Przy kapliczce) należy do dzieł ukazujących pewien moment z życia ludu podhalańskiego zrealizowany z niezwykłą wrażliwością kolorystyczną i wyczuciem materii malarskiej. Artysta przedstawił pełną liryzmu scenę z życia górali na tle malowniczych górskich szczytów.      Płótno wpisuje się w zespół dziewiętnastowiecznych scen rodzajowych w muzealnej kolekcji.

Obraz Aleksandra Kotsisa uzupełnia Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i został do niej włączony 17 maja 2007 roku i został po raz pierwszy udostępniony szerokiej publiczności podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” w dniu 19 maja 2007 roku. Podczas tej uroczystej prezentacji dzieło oglądnęło ponad 4.500 osób. Aktualnie obraz ten jest jednym z głównych punktów prowadzonych lekcji muzealnych w Galerii Malarstwa Polskiego.

Uzupełnienie Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie o zakup obrazu Aleksandra Kotsisa "Pogrzeb górala" ("Przy kapliczce")