Apteczne reminiscencje (21 kwietnia 2010 – 30 czerwca 2011)

Głównym zamierzeniem organizatorów wystawy „Apteczne Reminiscencje” była chęć ponownego przypomnienia zwiedzającym przepięknej i jednej z najstarszych polichromii ściennych przedstawiających sceny leczenia – zachowanej w jednej z sal muzealnych (dawnego konwentu Pijarów w Rzeszowie). Obecnie apteki, dla wielu postronnych osób kojarzą się z przybytkiem Higiei – czyli miejscem gdzie przygotowuje lub sprzedaje się lekarstwa. Nie jest tajemnicą fakt, że dawne apteki i aptekarze przyjmowali pod swoim dachem nie tylko potrzebujących ale także prowadzili działalność naukową i edukacyjną. Dawne apteki więc nie tylko gromadziły i dystrybuowały lekarstwa ale były również miejscem zakupu egzotycznych towarów. W wielu z nich można było nabyć aromatyczne nalewki ale także kosztowne zagraniczne trunki. Co ciekawe w aptekach można było kupić zarówno flaszeczkę wody mineralnej jak i flakonik wody kolońskiej oraz wszelkie inne przyprawy i smakołyki (cynamon, wanilię, figi, rodzynki, bakalie i goździki). Przedstawione na wystawie utensylia aptekarskie wprowadzają zatem widza w świat dawnej farmacji, alchemii oraz zielarstwa. Zwiedzający wystawę będą mogli również zapoznać się z jednym z najciekawszych i najcenniejszych starodruków z 1595 roku, w którym Marcin z Urzędowa zebrał i przedstawił ówczesną wiedzę nt. roślin i ziół leczniczych. W przygotowaniu wystawy uczestniczyli pracownicy Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy udostępnili eksponaty oraz wypożyczyli meble apteczne z jednej z najstarszych aptek krakowskich „Pod Złotą Głową”. Pomimo, że same meble pochodzą z ostatniego okresu i nie należą do najstarszych przykładów meblarstwa aptecznego, dzięki pracowni konserwacji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie doskonale wpisują się w charakter aptecznych reminiscencji, które dzięki wystawie oraz towarzyszącej jej publikacji chcemy przybliżyć szerszym rzeszom naszego społeczeństwa.

Nad organizacją wystawy honorowy patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński Finansowego wsparcia udzielili; ICN Polfa Rzeszów S. A. oraz Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska Oddział w Rzeszowie.